ايران و نفت
نامه یی سرگشاده به منتخبان مجلس دهم
ریاست جمهور و سوء تفاهم تاریخی
كد مطلب: 89 -   تعداد بازديد: 1664 -  دوشنبه 10 اسفند 1394
درویش علی کولاییان
      جناب رییس جمهور اعلام نموده اند که سهم نفت در بودجه سال 95 فقط بیست و پنج در صد است . این مطلب که ایشان گفته اند  ، در اصل برخاسته از سوء تفاهمی تاریخی است .همان سوء تفاهم  تاریخی که در مبحث حقوق مردم ،مناسبات مالی دولت و ملت ایران را ناروشن نموده است .
ادامه مطلب
نفت و مردم ایران
بیان واقعیت تلخ از زبان یک استاندار !
كد مطلب: 73 -   تعداد بازديد: 2084 -  شنبه 3 خرداد 1393
درویش علی کولاییاناستاندار مازندران اعلام می کند که در کشور نود درصد منابع به هـدر می رود . 1 به خاطر آوردم هفده سال پیش اقتصاددان برجسته ای شبیه همین را می گفت . او اعتقاد داشت ، میزان بهره وری در ایران بسیار نازل است و به برآورد آن زمان او این میزان در حد پنج در صد بوده است . 2 با کمی دقت تداوم طولانی این وضع برایمان جلب توجه می کند . سوال این است ، این وضع را چگونه  تفسیر و یا توجیه کنیم ؟ مدیران و سیاستمداران امروز و دیروز را مقصر بدانیم یا ایرانی بودن و نوع مسلمانی مان را !؟

ادامه مطلب

سوء تغذیه مالی دولت و سوء برداشت اقتصاد دانان
كد مطلب: 69 -   تعداد بازديد: 1807 -  سه شنبه 9 ارديبهشت 1393
درویش علی کولاییان


نازیبایی شتر را از قدیم شمرده اند .مثلاً اگر یکی بیاید و از زشتی لوچه اش بگویدمردم می گویند کجای کاری ، کجای شتر زیباست که لوچه اش نازیباست ؟  
حالافرض کنید شتری با کوهان کج پیدا شود، حتماً انتظار دارید که شخص عیب جو اول همین عیب را ببیند ، اما اگر  برخلاف انتظار اینطور نشد و او  کوهان یک طرف افتاده را اصلاً تشخیص نداد ، آن زمان می گویید: آقای محترم شما اصلاً شتر شناس نبوده و نیستید و بعد با پوزش از حافظ شیرازی خطاب  به او چیزی خواهید گفت مثل این : شتر شناس نه ئی جان من عیب ها اینجا است !!                               

ادامه مطلب

شلاق بحران و شلتاق روشنفکران
كد مطلب: 59 -   تعداد بازديد: 1853 -  شنبه 5 مرداد 1392
درويش علي كولاييان
پیش زمینه و یا پیش درآمد همه انقلاب ها، بحران های عمیق اجتماعی اند . فهم انقلاب و راه عبور را، روشنفکران با درک و فهم خود از بحران، به مردم نشان می دهند. در انقلاب مشروطه متفکرین و روشنفکران در تنویر افکار مردم کوشیدند و امروز نتایج آن ، برای همه ملموس و صحت آن  قابل ارزیابی است .
سخن از بحران و بعد سخن از انقلاب پیش کشیدیم . زیرا در ادامه بحران است که کار به انقلاب می کشد . مهم آن است بدانیم بحران چیست و چرا آمده ؟ روشنفکران همیشه پاسخگوی همین پرسش اند .
  بحران های کوچک  همگام با اصل بحران،گاهی عرضه اندام می کنند  اما این بحران ها زمینه ساز اصلی انقلاب شناخته نمی شوند. بحران های کوچک  فقط در حکم چاشنی انفجاری عمل می کنند .
بحران عقب ماندگی و فقر ، پیش از انقلاب مشروطه ، استیلای دراز مدت بر کشور داشت و بحران غالب  همین بود ، بحران ناشی از ترور ناصرالدین شاه  چاشنی انقلاب مشروطه شد.
 انقلاب مشروطه گام بلندی برای فرار از استبداد مطلق شد، گرچه  مانعی دیگر یعنی نظم فئودالی، بر سر جای خود باقی ماند، اما این مانع، با ظهور رضاشاه و سلطنت پسرش، به تدریج ضعیف شد و با ظهور انقلابی دیگر در ایران در سال 57  به نحوی کامل ریشه کن شد .در تمامی این دوران روشنفکران ایرانی، اصل بحران را، متفق القول ، به  فقر فاحش و به عقب ماندگی نسبت داده اند .
   سخن از انقلاب 57 پیش آمد، آیا یه راستی بحران غالب در انقلاب 57 را تا کنون شناخته ایم ؟ آن چه تا کنون در شرح  انقلاب گفته شد، آیا تصویری درست از اصل بحران که به  انقلاب 57  منجر شد ،برایمان ترسیم می کند ؟
 باید اعتراف کنیم عمق اختلاف نظر ها در پاسخ به این پرسش حیرت انگیز است 
ادامه مطلب

پول نفت پول مردم است !
كد مطلب: 56 -   تعداد بازديد: 2272 -  چهارشنبه 22 خرداد 1392
درویش علی کولاییان
 

این بار نیز اظهارات دکتر محمد ستاری فر در روزنامه آرمان 18خرداد جلب توجه می کند . ایشان یکی از داعیه داران فکر اصلاحات اقتصادی در کشور و از مدیران اصلی برنامه ریزی اقتصاد ایران در گذشته بوده است . اعتراض من به ایشان و همفکران ایشان فقط محدود به این اظهارات نیست . 
ادامه مطلب

خواجگان اقتصاد ایران
كد مطلب: 53 -   تعداد بازديد: 2116 -  جمعه 18 اسفند 1391
درويش علي کولاييان


بدون تردید آقایان معرف حضور همه  هستند . آن ها از رجال علمی کشور محسوب می شوند . گهگاه اظهارات ایشان و افاضاتشان را در روزنامه ها وسایر رسانه ها شاهدیم . بسیاریشان استاد دانشگاه اند بعضی شان مدیرکل سابق و کمترینشان کارشناس معرفی می شوند . مردانی با مو های سفید و سنین بالای هفتاد هم در میانشان پبدا می شوند . ده ها سال است که حرف های یکنواخت و تکراری و بدون تاثیر آقایان از بلندگوها و روزنامه ها بگوش مردم می رسد . چند چیز را همیشه و در همه حال  بی ثمر تکرار و تکرار می کنند . دست واسطه ها را قطع کنید!   سیاست های اقتصادی را نه آن طور بلکه اینطوری کنید ! دولت را کوچک کنید ! تولید داخلی را حمایت کنید ! خصوصی سازی را رعایت کنید ! واردات را کم کنید ! صادرات را زیاد کنید و گاه هم می گویند قند را خوردیم و قند شیرین است !!

 این آقایان کم و بیش چهل سال است که حرف می زنند و نقد می کنند. حرفشان بعد از چهل سال همان است که بود و تغییری هم در رفتارمخاطبان پدید نیاورده است . مخاطبان این آقایان فقط مسئولین سیاسی و اداری نیستند بلکه توده مردمند که از حرف های تکراری و بی تاثیرشان خسته شده اند .

ادامه مطلب
اقتصاد نفت
ایران در مسیر ابتکاری دیگر
كد مطلب: 43 -   تعداد بازديد: 2245 -  دوشنبه 29 خرداد 1391
درویش علی کولاییان
جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران سلطه غرب بر خاورمیانه را به چالش گرفت . ایران آن زمان از شرایط نوین در جهان و از قواعدی  که غرب برای اداره جهان  وضع نمود، سود جست و جهان را متوجه حق طلبی های خود نمود .
 شصت سال از آن ماجرا گذشت و  تجربه ای گران ، اندوخته ملت ما شده است .    
 اکنون اقدامی دیگر پیش روی ما است . این بار ملت ایران تجربه ای تلخ  را دست مایه می کند تا بار دیگر در خاورمیانه ، سرمشقی تازه باشد . این بار نیز نفت ، سبب ساز تصمیمی بزرگ می شود .
ادامه مطلب
براي حل مشکل اقتصاد نفت کدام يک کم کارترند ؟
دانشمندان ما يا سياستمداران
كد مطلب: 11 -   تعداد بازديد: 3218 -  دوشنبه 21 بهمن 1387
درویش علی کولائیان
ممکن است دانشمند سياستمدار و يا سياستمدار دانشمند هم داشته باشيم ولي بدون ترديد طيف دانشمندان را مي شود از طیف  سياستمداران متمايز ديد . به علاوه مي شود گفت که سياستمداران
 براي پيش برد کارشان به دانشمندان نيازمند ترند تا دانشمندان به سياستمداران. مطلب اين است ، در ايران با مساله اي دست به گريبانيم که دانشمندان1 از ارائه راه حل آن باز مانده اند و سياستمداران هم به تنهايي شماتت اين کوتاهي را از سوي مردم تحمل مي کنند . اين را به عنوان مقدمه عرض کرده ام و حالا به اصل مطلب توجه مي کنيم .

ادامه مطلب

آقاي ستاري فر ، فقط كمي به مساله نزديك شده ايد /نفت از درآمد دولت جدا شود
كد مطلب: 8 -   تعداد بازديد: 2602 -  چهارشنبه 2 بهمن 1387
درويش علي كولائيان
همين هم مايه خوشحالي است. در باور كارشناسان ما اين حقيقت هنوز هم جايي پيدا نكرده است كه بودجه آكنده از دلارهاي نفت با هر نوع برنامه ريزي، بار كجي است كه به منزل نمي رسد.

ادامه مطلب
ابتدا قبلي 1 2 3 بعدي انتها

نتيجه 23 - 31 از 31