تپورستان و تپور ریشه در کجا دارد ؟
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 100 -   تعداد بازديد: 67 -  سه شنبه 21 شهريور 1396
درویش علی کولاییان


    معنای واژه  تپور را ، درارتباط با اصطلاحات کهن در زبان مردم باید جُست و قبل از هر چیز  توجه به آیینی باید داشت که در قرون اولیه قبل از میلاد ، با ورود شالیکاران مهاجر به بخشی از شمال ایران جایی که بعدها مازندران نام  گرفت، اشاعه پیدا کرد .

  شاخص ترین مراسم  متعلق به آن آیین ، نوعی ریاضت و مشارکت همگانی درایجاد تپه های خاکی گنبدی شکل بود که  هر کدام گاهی با ابعادی عظیم ساخته می شدند . در مازندران به ویژه در حوزه تجن  این تپه ها  موسوم  به " دین " بوده  مردم هنوز چنین نامی را برای آن ها  قائلند . دین ، نام تپه های خاکی  گنبدی شکل ساخته انسان که به طور پراکنده در  مازندران و به ویژه اطراف ساری و در مکان های مختلف وجود داشته است اما با ظهور عصر ماشین و به کمک بولدوزر  و لودر ، بسیاریشان  منهدم و به اصطلاح تسطیح شده اند .  

   هنوز توضیح درستی از چگونگی ایجاد این آثار  کهن و باستانی ،از سوی مورخان و باستان شناسان ایرانی در جایی ثبت نشده است . به گمان نگارنده این آثار ، نشانه ها از  تمدن مردمی مهاجر  و بودایی است که یک هزار و اندی سال  ، قبل از ظهور اسلام به شمال ایران آمدند و آغازگر تمدن برنج  در این ناحیه شدند . 

در فرهنگ بودیسم آ ن زمان ها بنا کردن تپه های گنبدی شکل ، بر روی  بقایایی  که مقدس شمرده می شد مرسوم  ، نام آن تپه ها استوپا  stupa  بوده  است.  گفته می شود ده ها هزار  آثار  از این دست همزمان با  رونق  آیین بودا در مناطق بودایی نشین جهان  ، س از گرویدن آشوکا بزرگترین پادشاه تاریخ هند به این آیین ،  احداث گردید.

ساخت بعضی از آن تپه های گنبدی شکل، نیازمند تلاش هزاران کارگر و  مستلزم ده ها سال متمادی کار  بوده است . مردم مازندران در آن عصر ، با انجام کارهایی نظیر ،  نزد باقی ایرانیان شهره بوده اند و تپه های خاکی ساخته دست شان که  گه گاه با ابعادی عظیم ساخته می شد  به همراه سنت های اجتماعی شان حول آن تپه ها، شاخص هویت شان در محدوده امپراطوری ایران شد . باید دید مردمی که آن نوع ریاضت را پذیرا می شدند چه نام و چه عنوانی به  خود اختصاص داده اند  ؟

  ریاضت  آیینی و مشارکت مشتاقانه در آن  ، به سنسکریت taporata    (تپورَتا)   و معنای taporthIya   (تپورتیا ) نیز نزد همان مردم مهیا شدن به قصد ریاضت  بوده است . اگر به وقت ریاضت ، ماه در آسمان  و آسمان مهتابی بود لقب    taporAja (تپوراجا ) به ماه  آسمان داده می شد.  

   همچنین  نکته با اهمیت اینکه سنسکریت taporAzi تپورازِ  ، انباشتن ریاضت ها برروی هم است . در این اصطلاح جزء آخر  (   rAzi رازِ )اشاره به روی هم انباشتن و برپا نمودن تپه  است . سنسکریت   rAzikR رازکِرِ به معنای ساختن تپه و برروی هم انباشتن است و   tapo ( تپو )به معنای ریاضت و کشیدن سختی است . 

مشاهده می شود که تپور جزء آغازین واژه های متعدد با اهمیت در آیین آن مردم  به ویژه واژه  taporAzi تپورازِ ، در میان آن واژه ها از همه نمایان تر است  .

بدین ترتیب  پدیداری لفظ   ) taporتپور ) در عصری  اتفاق افتاذه است که سلوکیان و سپس اشکانیان بر منطقه استیلا داشته اند .و آن زمانی بود که یکی دو قرن از ظهور بودا می گذشت .

برپایی استوپا و عبادت آن تپه های گنبدی شکل  ، توسط  نه گروهی خاص از مردم  مثلاً راهبان بودایی ، بلکه از سوی عامه مردم بوده است.

دیگر جنبه های زندگی،  نظیر تجارت و خرید و فروش و بازار که در کنار استوپا (تپه ) جریان داشت باعث میشد تا لفظ تپور شاخص هویت مذهبی و قومی مردمی شود که خود فرقه ای در میان بوداییان بوده ، شاید قبل از مهاجرت به شمال ایران ؛ در عصر اوج  گرفتن آیین بودا  ، آنها به این نام شناخته  میشدند . پیداست  بعد ها به مرور زمان و با اصلاحات پیش آمده  و تضعیف بودیسم که برهمنان و فرقه های دیگر هندو بر آن پای می فشردند  ،آن سنت ها متحول شدند . در عصر ساسانیان نام تپورستان و بعد از آن ، در دوران اسلامی نام  تبرستان برای بخشی مهم از سواحل جنوبی دریای  مازندران باقی ماند .  


منبع :
Cologne Digital Sanskrit Lexicon (from Monier-Williams' 'Sanskrit-English Dictionary 2008  )        

به نقل از کتاب مازندرانی و سنسکریت کلاسیک  چاپ دوم ، تالیف درویش علی کولاییان )  در دست انتشار )

 

نظرات
سید میر : جمعه , 1396/06/24سلام جناب کولاییان خسته نباشید مطلب جالبی بود _در منطقه جویبار هم دین زیاد وجود داره حتی بعد اسلام هم افراد مقدس مثل امامزاده ها رو بالای این دین ها دفن میکردن _شاید بعضی از چاله هایی که وجود داره در اثر خاک برداری برای ساختن همین دین ها باشه روستایی هست به اسم دین چال که احتمالا جایی هست که نردم بر روی منطقه ای که خاک برداری شده روستا رو تشکیل دادن _دین ها به صورت چن تایی هم وجود داره که دیده شده _در اطراف ما به حوالی دین دین بن میگن که معمولا الان مورد کشاورزی و تخریب قرار گرفته متاسفانه_خود لفظ دین شاید همون دیوین باشه یعنی منسوب به دیو ابن اسفندیار موضع قدیم ساری رو لومنی دیوین نام میبره _مشتاقانه منتظر بیان نظراتتون هستم . 
 
کولاییان ، 
با سلام ، در یادداشت بعدی از سن و از شغلتان و از تحصیلاتتان اگر مایل باشید برایم بنویس . توصیه من اینست از ریشه یابی های حدسی یا فقط حدسی دوری کن . بله حدس و خیال همیشه خوب است اما به قول ما مازندرانی ها به شرطی که تیسا نباشد . در مورد معنای دین پرسیدی ،این واژه در همان کتاب به عنوان یک واژه مثل تپور معنای خاص آن آمده است . ضمناً در گذشته ها شاید بعضی ها دوابند ما را با کوتاهی دوبن یا دیوبن بر زبان آورده اند و یا نوشته اند . این مطلب را از نظر دور نداشته باش .موفق باشی  

نام:
ايميل
سايت
نظر :بعدي