به مناسبت یکصدمین زادروز استاد منوچهر ستوده
دکتر ستوده به فلک بی اعتناست!
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 57 -   تعداد بازديد: 2129 -  دوشنبه 3 تير 1392
درويش علي کولاييان
چند سال پیش بود که به توصیه یکی از بستگان، نوشته ای از خودم را در قالب کتابی کم حجم1 ، برای دکتر منوچهر ستوده پُست کردم . خوب یادم هست آدرس را از مدیرمسئول فصلنامه اباختر آقای سیروس مهدوی پرسیدم . کتاب تقدیمی ، البته حرفی تازه داشت و بدین خاطر، بعضی را به انکار و اعتراض وامیداشت.  آن ها که کتاب مورد قبولشان بود اغلب از ترس معترضان،  از اظهار نظر دوری جسته ، سعی شان در سکوت می گذشت .در آن بحبوحه، این که نسخه ای از کتاب را به استاد ستوده تقدیم می کنم زیاد مطمئن نبودم و تا آن زمان هم دکتر ستوده را ، به دلیل رشته تحصیلی و نوع کاری که  داشتم، خوب نمی شناختم، فقط چند کتاب  به تصحیح  استاد را خوانده بودم ، از این رو، عکس العمل شان ، برای من چندان قابل پیش بینی نبود.

به خاطر دارم برای کسب اطلاع از نظردکتر ستوده ، مدت ها انتظار کشیدم تا متوجه شدم که  او از طریق ناشر همان کتاب ، به دنبال آدرس و نشانی از من بوده است. متاسفانه ناشر از دادن نشانی بدون اجازه مولف معذور بود . خوش شانسی من سبب شد تا تماسی با استاد داشته یاشم و نتیجه را از زبان خود ایشان بشنوم . به خصوص بعد از آن که دانستم، مندرجات کتاب توافقی با بعضی از مکتوبات و آثار ایشان ندارد.  در آن تماس بود که فهمیدم تردید من بیجا بود ،زیرا دکتر منوچهر ستوده ، کار را مورد توجه قرار داد و اینجانب را به ادامه کار راغب تر نمود ، این برایم بسیار با ارزش بود . مثلاً در کتاب مورد اشاره، برداشت من از« امیر»  ،که بسیاری از اشعار تبری منتسب به او است با نظر ایشان سَرِ آشتی نداشت . با کمال تعجب ، اول چیزی که ایشان نگاهی مثبت به آن انداخت، همان مطلب بود . آن زمان بود که مطمئن شدم با عالمی منصف و شجاع آشنا می شوم .
طی سال های بعد ، مکاتبات من با ایشان ادامه پیدا کرد و رفته رفته با انصاف و  وسعت نظر و شجاعت و شهامت دکتر منوچهر ستوده در حیطه تحقیقات تاریخی ، بیشتر آشنا شدم . سال 89 بود که کتاب2 بعدی ام را ایشان اینگونه تقریظ نمود : " راهی است تازه گشاده و دری است تازه باز شده"3. به علاوه  مقدمه ای هم به قلم ایشان برای همین کتاب نوشته شد .
 امروز استادانی ارجمند را می شناسم که به کارهای اینجانب توجه نشان داده، ناچیز را مورد لطف و محبت قرار می دهند و من نیز سپاسگزار همه آن بزرگواران هستم ولی توجه دکتر ستوده برای من جایگاهی ویژه دارد .
سوابق کاری دکتر ستوده و تصمیمات او در زندگی شخصی ،تماماً حاکی از شهامت و شجاعت  است . این نقل قول از مرحوم ایرج افشار بسیار بجاست است که گفت : دکتر ستوده به فلک بی اعتنا است4!  به راستی که  بزرگواری و  شهامت عالم کهنسال ما ستودنی هست .
 یکصدمین سالگرد تولد دکتر منوچهر ستوده را به دوستداران فرهنگ ملی ، علاقمندان تاریخ ایران و به دوستان استاد و به خود ایشان از صمیم قلب تبریک عرض نموده سلامتی برایشان آرزو می کنم.
 :
   ساری- تیر92  

پانویس:

1-    مازندرانی و سنسکریت کلاسیک ، روایت واژه ها     نشر چشمه  -1387
2-    نگاهی نو به تاریخ مازندران باستان – نشر گیلکان -  1390
3-    یادداشت 12/8/89 از سوی دکتر منوچهر ستوده به مولف www.kulaian.com
4-    روزنامه شرق  شماره 1299  -   30/4 /90  یادداشت منتشر نشده از دکتر ایرج افشار

نظرات
نام:
ايميل
سايت
نظر :قبلي   بعدي