یادداشتی از سوی دکتر منوچهر ستوده
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 26 -   تعداد بازديد: 2878 -  چهارشنبه 1 ارديبهشت 1389
درویش علی کولاییان
   استاد دکتر منوچهر ستوده را همه می شناسند و نیازی به معرفی ایشان نیست . هم ایشان و هم استاد دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی در ملاقات های حضوری که افتخار آن نصیب من شد، دقت و توجه خاص  نسبت به تحقیقات انجام گرفته از سوی اینجانب نشان داده اند .  برای هر دو بزرگوار آرزوی سلامتی می کنم . مطلب زیر یادداشتی به خط استاد منوچهر ستوده  و خطاب به اینجانب است :

s1.JPGs2.JPG  
 
s3.JPGبرادر محترم جناب آقای کولاییان 
 
مقالات مرحمتی رسید وساعتها مخلص را مشغول کرد. نکته ای که به آن برخورده اید بسیار جالب و قابل بررسی است .
شما بهتر از من می دانید که ما فقط از طرف مشرق و مشرق نشینان خیال راحت داشتیم وگرنه از شمال و غرب و جنوب دائم احساس فشار می کردیم و همیشه به خود حالت دفاعی گرفته بودیم .
همسایه شرقی ما یعنی هند با مدارا با ما زندگی کرده است . ابوریحان بیرونی از رصدخانه های هند استفاده کرده  و کتب نجومی خود را نوشته است .
بوعلی سینا از کتابخانه های هند استفاده کرده  و کتاب قانون خود را نوشته است ما با هندی ها داد و ستد علمی داشته و داریم . این جریان در پرده ابهام مانده بود تا جنابعالی پرده از آن بر گرفتید .
نکته ای که جنابعالی به آن برخورده اید شباهت دو زبان را متوجه شده اید نکته جالبی است .
درصدر اسلام عده ای برنجکار ما از هند خواسته ایم . ایشان با زبان خود وارد خاک ما شدند و نامگذاری انواع برنج و وسایل کارشان بیشتر بوی واژه های هندی را می دهد .
اگر معتقد به تقل مکان آریایی ها باشیم و بتوانیم نشان دهیم که روزی ما با هم بوده ایم آن وقت مقداری از این مساله حل خواهد شد . 
از خداوند متعال توفیق شما را خواستارم و در انتظار پیشرفت های جنابعالی هستم .                                             
                                
  منوچهر ستوده
       25 فروردین 1389 
نظرات
نام:
ايميل
سايت
نظر :قبلي   بعدي