در پاسخ به مقاله بدون شفافیت اقتصاد اصلاح نخواهد شد *
کدام شفافیت ؟
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 144 -   تعداد بازديد: 906 -  پنجشنبه 30 مرداد 1399
درویش علی کولاییان
 نبود شفافیت در رابطه مالی دولت و مردم ، موضوعی است که توجه اقتصاددانان ما تا کنون به آن جلب نشده است  . اقتصاددان ما گویی قادر به درک این مساله نیست و نمی داند ضروری ترین شفافیت و آسان ترین آن همین است که خانوار ایرانی شفاف بداند ، مهمترین رقم مالیه  متعلق به او که هر سال به صندوق دولت یا به خزانه می رود چه میزان و کدام مبلغ است .

  

خواننده محترمی که این مطلب را مرور می کند به احتمال بسیار متوجه این نکته شده است که مراد ما از رقم مالیه مورد نظر همانا سهم و سرانه خانوار ایرانی از منابع استثنایی نفت و گاز است که در نیم قرن اخیر مهمترین منبع تغذیه مالی دولت و حکومت در ایران شده است .
غفلت خانوار ایرانی از رقم مورد بحث بر می گردد به غفلت اقتصاددانان رسمی ما که هنوز به سیاق گذشته درآمدهای حاصله از نفت و گاز را در طول نیم قرن اخیر همان درآمد غیرمالیاتی دولت اعلام می کنند . این که بهای بسیار کلان نفت و گاز ایران به مدت نیم قرن ، اعظم بودجه سالیانه دولت را برآورده می کند در تاریخ ایران یک بدعت است و در بحث اقتصادسیاسی ایران پدیده ای کاملاً نو و بی سابقه شناخته می شود . شاهد بوده و هستیم که طی نیم قرن اخیر دولت ها درآمدهای حاصله از نفت و گاز را در جایگاه ارقام مالیاتی صرف اداره امور کشور کرده و می کنند . در مقابل چنین بدعتی که شاهد آن هستیم همانطور که یادآور شدیم اقتصاددانان رسمی ایران با همان الگوی کهنه خود کماکان درآمدهای نقد و بسیار کلان نفت و گاز را درآمدی غیر مالیاتی دولت به شمار می آورند . واضح است که بی خبری خانوار ایرانی از پرداخت سرانه سالیانه اش به دولت و حکومت ، ناشی از عدم نوآوری و ابذاع و پیروی از یک الگوی کهنه است که اقتصاددانان ایرانی مرتکب آن شده و هنوز هم می شوند . در صورت داوری درست و هوشمندانه اقتصاددان ایرانی حداقل کاری که از سوی او صورت خواهد گرفت این است که خواهان آن شود قبض و رسیدی سالیانه برای خانوار ایرانی در کار باشد تا سرپرستان خانوار در ایران که تعدادشان سر به ده ها میلیون نفر می زند از دهش خود به دولت و حکومت با خبر ، عقل معاششان مددکار مدیریت کشور شود تا از کج روی ها ی مالی و از اختلاس های کلان به نحوی موثر جلوگیری به عمل آید . مردمی که ندانند چه می دهند در چگونگی ارائه مطالباتشان و نیز طرح خواسته هاشان درست عمل نمی کنند .دارایان  : محمدقلي يوسفي: بدون شفافيت اقتصاد اصلاح نخواهد شد*

پنج شنبه, 30 مرداد 1399 
نظرات
نام:
ايميل
سايت
نظر :قبلي   بعدي