کج فهمی های آقای موسی غنی نژاد
موسی غنی‌نژاد: تخریب اقتصاد به زبان ساده
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 132 -   تعداد بازديد: 1347 -  پنجشنبه 22 اسفند 1398
درویش علی کولاییان

 


کج فهمی های دکتر غنی نژاد از اقتصاد ایران  - (مطلب پیش رو نقدی به اظهارات جناب آقای دکتر غنی نژاد در مصاحبه اش با تجارت فرداست این اظهارات در سایت  موسوم به دارایان نیز منعکس شده است . چهارشنبه, 21 اسفند 1398 ساعت 19:42 )

جناب دکتر غنی نژاد هنوز در نمی یابد اقتصاد دولتی در ایران از کجا مایه می گیرد . او دولتی شدن اقتصاد در ایران را ثمره چپ خویی حاکمان تحت تاثیر روشنفکران چپ می بیند . با وجودی که در مصاحبه اش دوران حکومت رضا شاه را دوران دخالت دولت در اقتصاد ایران می داند باز هم ادعای نادرست خودش را دنبال می کند  و اصرار دارد که بگوید چپ مزاجی روشنفکران ما اقتصاد دولتی را روی دست ما گذاشت . او در مورد عصر رضا شاه فراموش می کند که نشانه بارز دخالت  دولت در اقتصاد خرج قشون و ارتش رضا شاه  است که از  درآِمد نفت تامین می شد . بله قدرت نظامی رضا شاه از پول نفت آب می خورد . بعد از رضا شاه و بعد از ملی شدن نفت و بعد از مصدق هم تغذیه مالی حکومت در ایران به ویژه  در پنجاه سال اخیر  به شکل عمده از درآمد نفت ایران صورت گرفته است . .  

بله ، دولتی شدن اقتصاد در ایران از وضعیت استثنایی سرزمین ما در برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز  مایه گرفته است نه به خاطر دلخواسته های روشنفکران ! . حال تنها یک را ه می ماند که آقای غنی نژاد از آن  بگریزد و ادعای ناپخته اش را بار دیگر علم کند و بگوید  :  نفت چرا دولتی شده  است  و چرا خصوصی نیست ؟ اگر حرف او را دنبال کنیم به تجربه گرانقدر جناب ولادیمیر پوتین نزدیک می شویم !!  جناب پوتین با اخذ مالیات نود درصدی از بخش خصوصی ( کمپانی های نفتی ) پای آن ها را  به میان کشید و موقعیت مالی  دولت در برخورداری از مالیه نفت دست نخورده باقی ماند  و مردم روسیه نیز از پرداخت واقعی خود به دولت بی خبر . این همان راه حلی است که جناب غنی نژاد از آن لذت می برد ! چرا که راه حل دیگری به ذهن ایشان خطور نمی کند . خلاصه این که جناب غنی نژاد هنوز متوجه این نکته نیست که  انگاره نادرست او و امثال او در  غیر مالیات برشمردن درآمد های نفت و گاز  آنهم بر اساس الگویی کهنه  ، کار دستمان داده است و مردم از مشارکت مالی  هنگفت  سهم خانوار خود با دولت  ، دهه ها بی خبر و از مطالبات خود از دولت  تقریباً چیزی نفهمیده اند . جناب غنی نژاد لحظه ای بیاندیشند و پاسخ دهند چه چیزی مانع از آن شد که درآمدهای نقد و هنگفت نفت و گاز را  ،  او و باقی همقطاران او ، درآمدی غیر مالیاتی بیانگارند و همچنان بر الگوی کهنه خود پافشاری کنند ؟ آیا جز ، جزم اندیشی و  تقلید چیز دیگری در میان هست . این اتهام را نه فقط به ایشان  بلکه به همه همتایان ایشان ، چه چپ و چه راست وارد می دانم . به خود بیایند و به اصلاحی و راهی  بیاندیشند که مردم در مشارکت هنگفت مالی خود با دولت آگاهانه عمل کنند . اقتصاد دانانی مثل آقای غنی نژاد با تفکر قالبی خود جریان هزینه کرد صدها میلیارد ها دلار و بیش از آن را  از نظارت عمومی و از نظارت میلیون ها ناظر بی مزد و مواجب که همان سرپرستان خانوارند  طی دهه ها دور نگهداشته اند .  همه می دانند در صورت وجود قبض و رسید مالیاتی  سهم هر خانوار از بابت مالیه نفت و گاز  امروز  سرنوشت دیگری پیش روی  ما بود  . آقای غنی نژاد و امثال ایشان  هنوز این را نیاموخته اند که دولت و حکومت  باید پاسخگوی  مطالبات مردم  در سایه آگاهی مردم  از عطیه هاشان به دولت باشند  و نه فقط پاسخگوی غنی نژاد و امثال آقای غنی نژاد که همیشه در کلاس های درسشان  غیر مالیات بودن درآمدهای نفت و گاز  را تعلیم می دهند . آقای غنی نژاد و دوستانشان باید این را بدانند که از بحث برانگیز ترین مسائل در  کشور ها بحث ماهیت مالیاتی درآمدهای دولت است  موردی که ایشان و دوستانشان به سادگی از کنار آن عبور می کنند .  

نظرات
نام:
ايميل
سايت
نظر :قبلي   بعدي