پاسخ به یک اقتصاددان *
بیداد عالمان اقتصاددان ایرانی یا ، مظلومیت علم اقتصاد ؟
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 149 -   تعداد بازديد: 648 -  چهارشنبه 1 ارديبهشت 1400
درویش علی کولاییان
جناب بهکیش شما و همقطارانتان نوعی بیداد گری را به ارمغان آورده اید .همانطور که یاد آور شدید پنجاه سال اقتصاد کشور را به خاطر دارید . این دوره یی تاریخی بسیار مهم در ایران ما است . طی این مدت بود که دولت ها بودجه هاشان گاهی تا نود درصد با پول نفت و گاز تامین شده است . آن ها نفت و گاز را به خارجیان فروختند و دلار کسب می نمودند یا به هموطنان در داخل ، مستقیم و غیر مستقیم  گاز و نفت فروخته ریال کسب نموده اند . این مالیه بسیارعظیم این همه سال عملاً در جایگاه مالیات نشست و دولت ها و حکومت ها طی نیم قرن اخیر این درآمد کلان را  به خیال خود در امور کشور هزینه کرده و می کنند .

نقص کار اینجا بود و اینجا هست ،شما اقتصاددانان با کمال صراحت ،  همیشه و همه جا این درآمد هنگفت و کلان  را که درعمل جایگزین مالیات شده است  " درآمدی غیر مالیاتی " برای دولت ها و حکومت ها قلمداد کرده و می کنید . کجای کار ایراد پیدا می کرد زمانی که دانشمندی از میان شما (  مرحوم دکتر مهدوی ) نشانه هایی از مشکل را مشاهده می کند اما در مقام اظهار نظر ، فقط پای رانت و حکومت رانتی را به میان می کشد و تدبیری از خود بروز نمی دهد ؟  او این مالیه عظیم را مطابق تقلیدی  حساب نشده رایج میان شما اقتصاددانان  ، چرا درآمدی غیرمالیاتی می داند ؟ چرا او این درآمد را نوعی مالیات به حساب نمی آوَرَد  تا از این راه  ، با قبض و رسیدی که طبعاً  صادر می شود ، ده ها میلیون سرپرست خانوار در ایران ، همه ساله از عطیه خود به دولت و حکومت با خبر شوند؟

 بله ،  آگاهی شان از آن چه که به دولت می دهند وادارشان می نمود تا از دولت کدام چیز و کدام اندازه را طلب کنند و آگاهیشان می داد که جمع مالیاتی که فقیر و غنی در مقایسه با یکدیگر پرداخت می کنند چه اندازه است و در کدام تناسب با یکدیگرند . در پرتو این آگاهی مشعل علم اقتصاد در ایران می توانست بر افروخته باقی بماند . آقای بهکیش شما و همقطارانتان با بی تدبیری ،  اقتصاد کشور را به آتش کشیده اید . عاقل را اشاره یی کافیست .

 دارایان *

محمدمهدی بهکیش

 مظلومیت علم اقتصاد

دوشنبه, 30 فروردين 1400 10:05نظرات
نام:
ايميل
سايت
نظر :قبلي   بعدي