تعریض به سخن یک اقتصاددان
 چاپ اين صفحه ارسال به دوستان
كد مطلب: 152 -   تعداد بازديد: 332 -  شنبه 8 آبان 1400
درویش علی کولاییان

جناب نیلی در مصاحبه 24 آبان با تسنیم می فرمایند :

« .. دولت می‌تواند درآمد نفتی را فقط خرج سرمایه‌گذاری درون‌نسلی و بین‌نسلی بکند.»

آقای نیلی در عمل ، تحقق این هدف را گویی منوط به نظارت خودش و همکاران اقتصاددانش می داند و در عوض عقل معاش مردم را به کل نادیده می گیرد . ایشان و همکاران ایشان با ارائه تعریفی نامناسب از درآمدهای نفت و گاز در پنجاه سال اخیر ایران یعنی غیر مالیات شمردن درآمد های نفتی ،مانع توجه واقعی مردم به جریان مالیه یی عظیم شده ، از این راه دست دولت ها را در هزینه کرد این مبلغ هنگفت به شکلی غیر عادی باز گذاشته اند .

نظارت واقعی و نهایی بر کار دولت ، از سوی قاطبه مردم است نه از سوی جامعه اقتصاددانان و امثال آن ها که صدای ضعیف و نحیفشان با طنین غرش مردم قابل مقایسه نیست .

آقای نیلی ! زمانی که شما به وسعت دادن به موضوع اخذ مالیات از مردم ، صحبت می کنید بدانید که بزرگ ترین رقم مالیاتی ، همان سهمیه خانوار های ایرانی از نفت و گاز کشور است که شما آن را از چشم مردم پوشانده نگاه میدارید .

بله شما چشم مردم را با تعریف نادرست از این درآمد ، درآمدی که به خزانه حکومت ریخته می شود بسته اید . بر خلاف جزم اندیشی شما ،درآمدهای نفت و گاز در نیم قرن اخیر، همان مالیات اصلی مردم است که خانواده های فقیر و غنی در ایران بسته به تعداد اعضای خانواده ، به یک اندازه آن را پرداخت می کنند . شما در عمل با پنهان داشتن این رقم به عنوان مالیات ، عدالت مالیاتی را بی اهمیت جلوه داده ، اشتباهی بزرگ را مرتکب شده اید ، خلاصه شما و همکارانتان با درازگویی های بی حاصل ، پنجاه سال فرصت را از ملت ایران گرفته اید . عاقل را اشاره یی کافی است .


نظرات
کولاییان : پنجشنبه , 1400/08/27توضیح :  
تاریخ تحریر یادداشت فوق 26 آبان ماه صحیح است .
نام:
ايميل
سايت
نظر :بعدي